Žít bez peněz nelze

Pro lidi jsou peníze nezbytnou potřebou, peníze jsou tím, bez čeho už si my lidé snad ani nedokážeme svůj život představit. Potřebujeme je v mnoha různých situacích a z mnoha různých důvodů, které bychom si tu strašně dlouho vyjmenovávali, a pokud už je vysloveně nepotřebujeme, pak je zpravidla aspoň chceme mít.

Jenže peníze k někomu jenom tak nedoputují. Prakticky bez zásluh je možné je získat jedině někde v loterii, což je ale samozřejmě krajně nepravděpodobné, a proto si je vesměs musíme nějak vydělat. S tím nic nenaděláme.

mince centy

Jenže někdy ani pilná práce nestačí. Někdy ani ten největší a nejschopnější pracant nemá takové příjmy, aby mu tyto zajistily jeho spokojenou existenci. A co potom?

Když už je situace zlá a vlastními silami momentálně nezvladatelná, může nejednou prospět tomu, jemuž se peněz nedostává, aspoň půjčka. Tu si prostě lidé někdy berou, aby zvládli své momentální finanční problémy, což by jinak nedokázali. Někdo si tak půjčuje na spotřebu, tedy na nákup zboží nebo služeb, jiný si bere půjčky, aby měl co investovat do svého soukromého podnikání. To je různé. Ale jedno je všem podobným lidem společné. A sice to, že než půjčku dostanou, musí zaručit, že ji budou schopni a ochotni i splatit. Půjčka není žádný dar, a ten, kdo ji poskytuje, chce mít zkrátka jistotu, že o své prostředky nepřijde.

eura peníze

Banky si pojišťují splácení jimi poskytovaných půjček tím, že je dávají jenom lidem s vysokými příjmy a čistými registry dlužníků, tedy těm, kteří jsou tzv. bonitní.

A co ti ostatní? Co ti, kteří nemají žádoucí kvality, a tudíž jim v bankách nepůjčí? Těm pomáhá hypotéka bez dokládání příjmů, která je poskytována právě nebankovní společností. Zde se namísto výše popsaných kritérií požaduje zástava nemovitosti a schopnost splácet, a kdo nabídne aspoň to, uspěje.

A kdo uspěje, ten má zase to, co mít potřebuje. Tedy peníze.