Refinancování hypotéky jako krok k výhodnějšímu úvěru

Refinancování hypotéky se v posledních letech těší velké oblibě. Díky tomuto jednoduchému kroku je totiž možné ušetřit až několik tisíc korun ročně. Ovšem mnoho lidí se refinancování hypotéky naopak obává, neboť se bojí zbytečného papírování a byrokracie.

Kdy je ten správný krok na refinancování stávajícího úvěru?

Refinancování hypotéky je ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je pro dlužníka sjednán za výrazně příznivějších podmínek. Přibližně tři měsíce před vypršením aktuálního fixního období by vás měl věřitel informovat o podmínkách na další období fixace. Pokud s nově nastavenými podmínkami souhlasíte, pokračujete i nadále ve splácení stávajícího hypotečního úvěru. V případě, kdy jiný poskytovatel nabízí výrazně výhodnější podmínky, je ideální chvíle na refinancování.

růst financí

Refinancování je ideální v případě, kdy vám jiný poskytovatel nabídl výhodnější úrokovou sazbu, delší dobu splácení, nižší měsíční splátky nebo třeba další výhody bankovních produktů. K refinancování nepotřebujete souhlas současného věřitele, stačí ho jenom o vašem jednání informovat alespoň s měsíčním předstihem. Předčasné splacení úvěru je v době fixace zcela zdarma, to ovšem neznamená, že není možné úvěr splatit kdykoliv i mimo toto období. Je ovšem potřeba počítat se skutečností, kdy si poskytovatel může naúčtovat ušlí zisk za předčasné splacení.

uzavřená smlouva

Je refinancování náročné?

Velmi mnoho lidí se mylně domnívá, že refinancování je časově i administrativně velmi náročné. Ovšem to je omyl, díky kterému mnoho lidí zbytečně přeplácí na hypotéce tisíce ročně. Nabídky jednotlivých bank je dnes již možné dohledat i na internetu, není proto zapotřebí obíhat každou banku zvlášť. Je také možné využít nejrůznějších internetových porovnávačů, které též pomohou při rozhodování. Zkrátka refinancování není potřeba se obávat.