Při vybírání obkladů do interiéru nespěchejte – Co všechno je třeba zvážit?

Obklady v interiéru vypadají moderně, nejčastěji je vidíme v koupelnách, kde nesmí chybět, ale hodí se i do jiných místností. Jaký materiál ale volit?

Při vybírání obkladů do interiéru nespěchejte – Co všechno je třeba zvážit?

Když vybíráme obklady, obvykle se necháme unést tím, jak vypadají, určitě hraje roli i to, zda jsou moderní a budou se nám hodit k vybavení interiéru, ale nezapomeňte na to, že obklady nejsou chvilkovou záležitostí, nejde o dekoraci, kterou budete moci zase za chvíli vyměnit. Obklady vybíráme na dlouhá léta i na desítky let, a proto je dobré při jejich výběru zvážit všechny vlastnosti materiálu i to, zda se nám jejich vzhled třeba za nějakou dobu neokouká. Pokud bychom měli brát v úvahu aktuální trendy, ty hovoří jasně. Vedou minimalistické a neutrální obklady, které mohou mít zajímavou strukturu, a ta nám zase může podtrhnout vzhled zbylého vybavení místnosti. Kromě barvy, tvaru a struktury ale hodně záleží na materiálu.

pexels-photo-8292803

Místnost po místnosti – Obklady vybírejte zvlášť

Opravdu nejde vybrat si jeden typ obkladů a ty potom dát po celém bytě do různých místností. Je třeba vzít v úvahu, že v takové koupelně, kam se obklady dávají nejčastěji, je vlhko, obklady přicházejí do každodenního kontaktu s vodou a to i do přímého kontaktu, v kuchyni zase musí snášet teplo, v obývacím pokoji žár, pokud v něm máte krb. Tyto skutečnosti je potřeba zvážit, ne každý materiál totiž je odolný, aby tomu mohl čelit.

Do koupelen můžete volit mezi keramickými obklady, které jsou už takovou klasikou, nic samozřejmě nepokazíte, ale pokud toužíte přeci jen po něčem trošku lepším, můžete zkusit obklady betonové, které se stylizují do podoby kamene. Naprostým luxusem jsou kamenné obklady do interiéru, ty odolají jak vodě, vlhkosti, tak i vysokým teplotám. Vybírat můžete z celé řady nejrůznějších variant, barev a tvarů, navíc kámen se opravdu jen tak neokouká a životnost má ze všech materiálů největší. Kámen je navíc bezúdržbový, takže budete mít i méně práce s úklidem.

pexels-photo-7166562

Nejrůznější imitace zvládne sádra

Oblíbené jsou i obklady sádrové, ty jsou velmi lehké a dají se tak dát na jakoukoliv zeď i jiný povrch. Sádrové obklady mají neskutečně velkou škálu vzorů, barev a mohou imitovat i již zmíněný kámen, ale i přírodní dřevo. Jenže nejsou tolik odolné, slouží spíše jen pro dekorativní účely a ozdobí vám například ložnici, obývací pokoj bez krbu nebo chodbu, předsíň a jiné místnosti, kde nebude materiál namáhán.

Obklady jsou moderní, stačí si jen vybrat ty správné.