Zanedbávat dentální hygienu se nevyplácí


Každý z vás dobře ví, že lidské tělo je sice perfektní a dokonalý stroj, jenže každý stroj také potřebuje údržbu. Když například zapomenete promazávat vazelínou či olejem činné části soustruhu nebo když včas nevyměníte motorový olej v autě, mechanismus se zadře a máte po legraci.

dentální hygiena

S vaším tělem se také odehrávají procesy, které vyžadují lidově řečeno „údržbářské práce“. Týká se to obecně hygienických návyků a mimo jiné i podpory detoxikace organismu od těžkých kovů. Samozřejmě nesmíme zapomínat na vhodnou stravu a naopak z ní vyloučit potraviny, jež jsou pro nás škodlivé či nevýživné.

Starat se o své tělo učí již malé děti a k jedním ze základních mechanismů výuky je i dentální hygiena. Dospělí své děti vedou k tomu, aby si zoubky pravidelně čistily, ale ne vždy má jejich počínání patřičnou hloubku. Bylo by dobré objasnit jim i to, co se v ústní dutině odehrává za procesy, a co se stane, když se dentální hygiena v Praze 10 clinicplus.cz zanedbá a podcení.

bolest zubů

Mezizubní kartáčky a dentální nit – rejdit klasickým kartáčkem po předních zubech a sem tam zabrousit i ke stoličkám, k jejich styčným kousacím ploškám, je málo. Nejvíce zubního plaku se udržuje v mezizubních prostorách a právě tam se také dobře daří bakteriím. Jestliže se plak ponechá na místě delší čas, může to způsobit nejen zubní kaz, ale také mnohem závažnější problém.

Zánět dásní a paradentóza – ponechaný plak mezi zuby je podnětem k tvorbě zubního kamene a ten pak postupně obnažuje dásně, což způsobí jejich odchlípnutí a zánětlivou reakci. Kdybychom tento stav neléčili, odchlípnutá dáseň může vytvořit dentální chobot, kam pronikají i bakterie, a ty se také postarají o nebezpečnou paradentózu. A paradentóza později vyústí až v nevratnou ztrátu zubu. Nechcete-li o své zuby přijít velmi brzy, již ve středním věku, musíte nejen dodržovat správnou životosprávu a vhodně se stravovat, ale také dbát o pravidelné dentální hygienické návyky.