Německé přídavky na děti – Kindergeld

Kdo pracuje v Německu, s pojmem K i n d e r g e l d se už setkal a kdo ještě ne, měl by se o něj zajímat, protože je to významná částka, kterou můžete použít například na studium vašich dětí.

Pojďme si vysvětlit krok za rokem, co to vlastně toto slůvko znamená. Kindergeld je na bázi našich přídavků na dítě, s tím rozdílem, že v Německu není tato dávka limitována na příjmu rodiny, kdežto v České republice, kde vyplácí přídavky na děti úřady práce, je to dávka testovaná na příjmech společně posuzovaných osob. Získat K i n d e r g e l d v Německu bývá mnohdy jednodušší, než získat přídavek na dítě v Čechách.

děti škola

Kdo má nárok na přídavek na dítě v České republice? Zhruba – rodina s příjmem do 3,4 násobku životního minima a uvažuje se pouze v netto (čisté) mzdě. K tomu ovšem musíte započítat výživné, které pobírá vaše dítě, veškeré „brigády“, kterým rodině přilepšujete, nemocenské dávky, peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné, důchody, podporu v nezaměstnanosti, dokonce i odměnu poskytovatele energií a další jiné příjmy stanovené zákonem.

Kdežto v Německu má nárok na přídavek na dítě, tak zvaný Kindergeld každý, kdo v Německu pracuje, tj. – odvádí daně a sociální pojištění, a to bez následného zjišťování příjmu celé rodiny!

Jestliže jeden z rodiny pracuje v Německu a je tak zvaným p e n d l e r e m, to znamená, že u sousedů za hranicemi nemá pobyt, ale vrací se domů, nemusí mít ani německou příslušnost, doloží několik dokumentů a slušná peněžní dávka mu po vyřízení putuje na účet.

Někoho může odradit vyplňování evropských formulářů E 401 a E 411, se kterými se musí dostavit na příslušný úřad práce v České republice, aby tento úřad potvrdil, proč nemá daná osoba nárok na přídavek na dítě v Čechách.

děvče a kluk

Jsou dva důvody, které vám úřad práce vyplní, respektive jeden z nich:

  1. Nepodali jste žádost o přídavky na děti v Čechách

a n e b o

  1. Podali jste žádost o přídavky na děti v Čechách, ale pro vysoké příjmy vám žádost byla českým úřadem zamítnuta.

Doporučujeme druhou variantu, vždy se pokuste požádat o přídavek na dítě v České republice a věřte, že „to papírování za to stojí“, protože německé úřady pak budou přihlížet k tomu, že jste vyvinuli činnost a bylo vám zamítnuto, tehdy vám přiznají Kindergeld v plné výši.

Ale když nepodáte žádost o přídavek na dítě v Čechách s tím, že vám „to stejně nevyjde“, pak Německo usoudí, že jste žádnou aktivitu pro to nevykonali a jako jakousi malou „pokutu“, vám sníží Kindergeld o určitou částku.