Krásná slátanina

Pokud bychom zadali slovo „patchwork“ do internetového překladače, našel by nám libozvučně znějící české slovo „slátanina“. Myslím, že to docela přesně vystihuje to, co vlastně patchworková technika je. Jednoduše řečeno – je to spojení několika druhů rozličných látek, ze kterých se ve finále vytvoří nějaký oděv nebo i bytový doplněk. Dříve tuto techniku používaly ženy spíše v hmotné nouzi. Oděvy se trhaly a nebylo, z čeho koupit nový materiál na ušití dalších. Zejména na dětech oblečení „jen hořelo“, jak říkávaly naše babičky.

šití

– A šikovné hospodyňky si uměly poradit vždy.
– Jednotlivé kousky zachovalých hadříků se sešily k sobě a vytvořil se z nich nový oděv.

Co kus, to originál.
Tehdy to ale děti určitě ještě tak nepociťovaly. Dnes by byly opravdu „in“. Pokud také toužíte zkusit ušít si nějaký kousek oděvu sama, pak je tato technika to pravé pro vás. Zejména, pokud nemáte se šitím ještě žádné zkušenosti.

Úspěch zaručen

Každá švadlena vám potvrdí, že nejhůře se šije z látky, která má pravidelné proužky. Vše musí dokonale sednout, jinak oděv ztrácí na kráse. Jestliže se šije z pestrobarevných kousků, veškeré menší (i některé větší) nedostatky se tu jednoduše ztratí. Švadlenky, které se přeci jen trochu obávají pustit se do nějakého složitějšího díla, mohou začít například s dekou nebo přehozem přes pohovku. V klidu a pohodlí domova si objednejte látky na patchwork a pak už jen můžete popustit uzdu vaší fantazii.

pták

o A neúspěchu se bát rozhodně nemusíte.
o U této techniky totiž platí jedna zásada – vše, co je na díle vytvořeno, může vypadat jako záměr.
Výběr v látkách je natolik rozsáhlý, že se nemusíte soustředit pouze na tvoření barevných kontrastů, ale i kombinovat jednotlivé vzory. Můžete například pojmout deku ve stylu „letní louka“. A tam také přeci nejsou rostlinky seřazeny podle pravidel.