Jak poznat, že už je na čase vypnout

Zatímco zvířata si umí zavčasu odpočinout, a ví, kdy odpočinek potřebují, my lidé máme tendenci se neustále přepínat. Velké množství práce a povinností, spolu s nedostatkem odpočinku, nás však přivádí do stresových situací, narušuje naši psychiku, a pak i funkci celého těla. Pokud člověk nepozná, kdy je na čase vypnout, a odpočinout si, může tak ohrozit sebe, ale mnohdy i lidi ve svém okolí. Mikrospánek za volantem způsobený spánkovým deficitem, může způsobit autonehodu. Unavená matka nepodává ve výchově nejlepší výkony. Pracovník bez dostatku odpočinku může zavinit škody na pracovišti. Spousta lidí pak věří, že musí pracovat co nejvíce, aby zažehnali finanční krizi, a něčeho dosáhli. V důsledku přetížení pak však dělají chyby, které jim nejen ničí možnost kariérního postupu, ale mohou je připravit o práci, zdravý rozum, někdy dokonce i o život. Jak tedy poznat, že je na čase vypnout, a trošku si odpočinout?

zarudlé oko

Nadměrná únava

To že občas v práci zívnete, ještě není takový problém. Každý se může špatně vyspat, a mít pak den, kdy není úplně stoprocentní. V případě že jste však utahaní delší dobu, a fungujete jen díky mnoha šálkům kávy, je na čase zvolnit. Kromě toho, že by měl člověk spát minimálně šest hodin denně, je potřeba také odpočívat formou oblíbené činnosti, třeba s knihou, procházkou, nebo u oblíbeného seriálu. 

spaní v práci

Nepozornost

Stává se vám čím dál častěji, že si nepamatujete věci, které vám někdo řekl, ztrácíte věci, nebo děláte přešlapy v důsledku nepozornosti? Nedostatek odpočinku totiž ovlivňuje i soustředění, a když se přepínáte, tělo se dostává do takzvaného úsporného režimu, jinak řečeno jede na autopilota. 

Apatie, či agresivita

V důsledku únavy se zhorší i vaše sebeovládání, a myšlenkové procesy. Člověk tak nereaguje rozumně, někdy se dostává na hranice, kdy je popudlivý, až vzteklý, či naopak apatický, bez chuti cokoliv navíc řešit.