5 způsobů, jak ušetřit palivo

V posledních měsících je plnění palivové nádrže stále dražší. Chcete-li zvýšit vaše úspory (ale nikoli na úkor mobility), měli byste řídit co nejefektivněji.

1. Přejděte na prémiové pneumatiky

Dvacet procent paliva je spáleno kvůli pneumatikám. Nerovnoměrné povrchy deformují pneumatiky. Guma se zahřívá a pohlcuje energii, která se již nepoužívá k pohonu vozidla. Tento efekt se nazývá valivý odpor. Pneumatiky prémiové třídy šetrné k životnímu prostředí jsou založené na vysoce kvalitních kaučucích. Vyšší pořizovací náklady se vrátí již po dvou letech v podobě nižších nákladů na palivo. Všechny vyrobené pneumatiky musí mít štítek označující přilnavost za mokra (bezpečnostní aspekt), hladinu hluku (hluk) a valivý odpor (spotřeba paliva). To umožní zákazníkům porovnat různé produkty.

ukazatel prázdné nádrže

2. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Podle průzkumu kontroluje tlak v pneumatikách jednou za měsíc pouze 40 procent respondentů. Tlak a výdaje spolu úzce souvisejí. Když je tlak v pneumatice nízký o 0,5 baru, spotřeba paliva se zvýší o 4 procenta. Správně nahuštěné pneumatiky zaručují lepší přilnavost, což znamená, že jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také poskytují vyšší bezpečnost.

3. Opatrně používejte plynový pedál a brzdové pedály

Při startování motoru netlačte na plyn. Jděte pomalu a zařaďte druhý rychlostní stupeň. Jeďte konstantní rychlostí. Časté brzdění a zrychlení zvyšují spotřebu paliva až o 6 %. Používejte brzdění motorem. Pokud chcete mírně zpomalit, sundejte nohu z plynu. Tímto způsobem můžete snížit spotřebu paliva o 2 %.
tankování auta

4. Zastavte motor, když

stojíte, stojíte v dopravní zácpě, na červeném světle nebo jen na chvíli zastavíte – ve většině případů se vyplatí vypínač motoru. Nejdůležitější pravidlo je, že pokud očekáváte, že stát budete déle než 20 sekund, stojí za to vypnout motor. Motor běžící na volnoběh spotřebovává asi 0,8 litru paliva za hodinu.

5. Jízda s nejmenším nákladem

Vyvarujte se zbytečné hmotnosti. U středně velkých automobilů zvyšuje každých dalších 100 kg spotřebu paliva přibližně o 6 %. U moderních automobilů s pokročilou aerodynamikou zvyšuje střešní nosič spotřebu paliva až o 20 %.