Zahrada – místo pro odpočinek

Pro většinu lidí je zahrada jistým odpočinkem. Vyžaduje sice hodně práce, je potřeba ji udržovat, ale právě zahradní činnosti mohou být dobrou relaxací, při které můžete vypnout mozek, pracovat a odpočinout si od všedních starostí. Pro takový aktivní odpočinek si můžeme vytvořit například záhonek s květinami nebo bylinkami či zeleninou. Aktivně odpočívat ale můžete i při běžné údržbě, jakou je sekání trávy, natírání plotu, stříhání živého plotu a další. Na zahradě můžeme ale odpočívat také pasivně. Pokud jste šikovní a máte chuť do práce, vytvořte si na zahradě koutek, který bude sloužit pouze pro odpočinek a relaxaci. Je důležité vybrat zahradní architektonický styl, který by se nám líbil a do kterého bychom svůj koutek chtěli ladit.
kvetoucí tulipány
1)      Asijský styl– může být čínský nebo japonský. Více se ale preferuje japonský styl, který se vyznačuje zejména jednoduchostí a čistotou. Pro japonské zahrady jsou velice typické potůčky a jezírka. Chodníčky bývají často úzké a vysypané štěrkem. Typickými rostlinami jsou borovice, které mohou být různě tvarované. Dále bambusy, azalky, různé druhy travin. Často se zde komponují také bonsaje. Květiny tu ale nenajdete. Zahradu lze doplnit o altán, často zde bývá můstek, vázy či lucerny.
2)      Anglický styl– také zahrnuje dvě varianty. Za prvé můžeme zahradu ladit do venkovského stylu, který je klasický a rustikální. Zahrada slouží především jako ozdoba obydlí. Není zde definovaná jakási předloha, zahrada je totiž odrazem vlivu majitele. Většinou je pro ni typické velké množství květin, různých barev, různých výšek, ledabyle vysázených. Jedná se o husté záhony, kde mohou být okrasné květiny, ale i zelenina či bylinky. Cestičky bývají vysypávány štěrkem či pískem. Druhou variantou je anglický park. Pro ten je typická jednoduchost, nejúchvatnější je totiž obyčejný anglický trávník.
zahradní čtení
3)      Holandský styl– typické jsou rozsáhlé lány cibulových květin v různých barvách. Musíte si však dávat pozor na to, abyste cibuloviny nepřekombinovali. Mnohdy se opravdu vyplatí pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Typické jsou tulipány, narcisy a mečíky.
Takže typy máte. Vyberte si podle toho, co máte rádi. Někdo má radši jednoduchost, někdo dekorativnost. Vyberte si tak, abyste se ve svém koutku cítili opravdu dobře, a aby to bylo Vaše dokonalé relaxační místo.