Jak se vyznat v investování?

Každý den ze všech medií i rozhovorů slyšíme o neustále zvyšující se inflaci a různé rady, jak své peníze před inflací ochránit. V reálném světe platí obecné pravidlo, že to, co se naučím, čemu rozumím, to je pro mne to nejlepší. A je tomu skutečně tak.

Pokud si ušetříme po velkém úsilí nějaký finanční obnos a jsme alespoň minimálně logicky smýšlející lidé, nemůžeme naše ušetřené peníze jen tak nechat ladem a nic s nimi nedělat. Každoroční inflace v řádu procent by nám hodnotu těchto peněz logicky postupně snižovala, až by nám za několik let nezbylo téměř nic.

Současně také víme, že svěřit své celoživotní úspory do rukou někoho cizího nemusí být vždy ta správná varianta. Jednak nemáme 100% jistotu, ale také přijdeme o část svého majetku poplatkem za činnost oné osoby, která by se nám o naše finance starala. A to zadarmo jistě nikdo dělat nebude.

Žena s penězi

Nejlepším východiskem je své peníze vhodně investovat (např. do akcií, opcí, ETF, dluhopisů) a zhodnocením eliminovat znehodnocení financí inflací, a navíc ještě využít dividend či kouzla složeného úročení. Stejně jako v ostatních oblastech života se však musíme i v oblasti investování vzdělat. Nikdo se s těmito znalostmi nenarodil a bez patřičného vzdělání může být naše investování spíše loterií.

Jistě vás napadne otázka: A kde se mám vlastně vzdělat? To musím chodit do školy? Nikoliv. V dnešní době je možné absolvovat kurz investování, který zpravidla probíhá online a v němž vás naučí potřebné základy, dovednosti, čtení technických analýz a současně vám pomohou vybudovat si počátky svého investičního portfolia.

Graf akcie

Ve filmech většinou vidíme vystresované obchodníky na burze, kteří se obchodování věnují každou minutu svého života. U běžného investování tomu tak není, investování vyžaduje méně času, než si člověk myslí a potřebné znalosti se může naučit opravdu téměř každý. Vhodný kurz investování vám může ušetřit mnoho času a ochránit vás před mnohými začátečnickými chybami, které již mnoho začínajících obchodníků od investování odradilo nebo byla jejich zkušenost vykoupena nemalým finančním obnosem.

Každá investice do vzdělání je přínosem a u investování toto platí obzvlášť, jde tu přeci jen o vaše ušetřené peníze.