Pochopit dítě není snadné

Vydat se na cestu rodičovství – není jen tak. Tuto skutečnost pravděpodobně slyšeli všichni, kteří plánovali rodinu. O tom, že je to závazek na celý život a mnohdy vám přinese i nelehké chvíle, kdy budete propadat zoufalství, jste se možná už přesvědčili.
➢   Nicméně je potřeba poprat se s tím tak, že tady pro vaše dítě budete za všech okolností. A to i tehdy, kdy opravdu nebudete rozumět tomu, proč dělá věci jinak a po svém.

objetí od táty

Nekoná vše dle příručky

To, že vaše dítě dělá všechno dle vlastního uvážení a tak, jak to cítí, ještě neznamená, že není normální. Osobnost malých dětí se projevuje právě tím, že dovedou být v mnoha situacích naprosto odlišné od svých vrstevníků.
➢   Vaším úkolem je nebránit mu v rozvoji tím stylem, že mu ukážete pouze jeden způsob, který se pokládá za správný.
Pokud vaše dítě našlo i jinou cestu, pochvalte ho a buďte mu příkladem toho, že lišit se není vůbec špatné.
prohlížení fotek se synem

Pláč je vždy projevem nespokojenosti

Až příliš mnoho rodičů zastává názor, že jejich dítě neposlouchá nikoho a nereaguje na žádné zákazy. Je pochopitelné, že malé děti snáší negativní postoj od rodičů vždy špatně a přesazují svou nespokojenost pláčem.
➢   Uvědomte si, že je příliš malé na to, aby pochopilo význam vašeho zákazu.
Ve většině případů rodiče zakazují dětem úplně všechno a tím pádem se dostávají do situace, že jejich děti jsou uplakané a mají tendenci zlobit.
Co pomáhá?
➢  Ve všeobecnosti lze tvrdit, že za všech okolností pomůže (ze strany rodičů) chápavý pohled na problém, který nastal a adekvátní řešení, které by bylo ve finále uspokojivým kompromisem pro obě strany.
➢  Tak jako vy někdy nerozumíte svým dětem, tak ani jim není vždy známé to, proč od nich chcete věci, které nedokážou zhodnotit jako logické.
Rodiče by tady měli být pro děti i v případě, že je toho na nich příliš a být trpěliví vůči jejich dospívání a občasným vrtochům, které k dětství jednoduše patří.