Jak se proměnit z unavené mátohy ve veselého čiperu?

Kolikrát jsem si říkala, jak je to v přírodě šikovně zařízeno s ohledem na roční období: v zimě, když jsou krátké dny a mráz, příroda odpočívá, některá zvířata spí. Na jaře se vše probudí, zazelená, zvířata ožijí… V létě příroda „řádí“ naplno: je teplo, slunce, dlouhé dny, krátké noci. Zvířata budují hnízda, vyvádějí mladé, mají spoustu práce. Na podzim se dny začnou zkracovat, ochlazuje se a příroda se opět chystá na zimní spánek.
 zeleninový salát
Jenže člověk, ačkoli je také součástí přírody, to má jinak. Po něm se chce, aby byl výkonný pořád stejně, bez ohledu na roční období. Myslím, že v zimě to má nejnáročnější z celého roku. Hlavně v prosinci: v práci finiš s koncem roku, doma náročná příprava na Vánoce. Jak to má naše tělo všechno zvládnout? Nemůžeme se divit, že jsme unavení.
 
Je třeba „dobít baterky“. Jaký způsob se vám osvědčil? Sport? Procházka na čerstvém vzduchu? Mám pro vás také jedno řešení: dopřejte si saláty a pomazánky z čerstvé zeleniny, ze kterých získáte potřebné vitaminy a minerály. Ještě lepší jsou zeleninové čerstvé šťávy, ideálně z vlastního odšťavňovače. Malá rada: pokud si budete odšťavňovač teprve pořizovat, kupte nízkootáčkový (kolem 70 otáček za minutu). Při vyšších otáčkách totiž dochází k zahřívání šťávy a tím ke zničení vitaminů, citlivých na teplo. Také si všímejte, z čeho jsou vyrobené jednotlivé součásti přístroje. Vhodné jsou plastové, nevhodné kovové.
 
Od mala slýcháme, že máme jíst zeleninu, že je zdravá. Zajímalo mě, proč je vlastně zdravá. Dočetla jsem se velmi zajímavé věci. Často jsou zmiňovány léčebné účinky česneku, cibule, zelí. Ale víte něco o mrkvi, ředkvičkách nebo kedlubnách? Co zelenina – to lék.
Mrkev snižuje cholesterol, pomáhá při kožních chorobách, při oslabení organizmu, chrání zrak.
Ředkvička pomáhá při trávení, léčí žlučník, žaludek, průdušky.
Kedlubna obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, pomáhá vylučovat žluč, snižuje cholesterol, díky vláknině zlepšuje činnost střev, má protinádorové účinky.
 zeleninová šťáva
Zkrátka, zelenina je pravým pokladem pro naše zdraví. Dopřejme si ji častěji a važme si více těchto zázračných darů přírody, které jsou levné a celoročně dostupné.