Příjemně na zahradě


Pokud se řekne zahradní stavba, většina z nás si vzpomene právě na altán. V létě poskytne kryté zákoutí proti vtíravým horkým slunečním paprskům či skrýš před nečekanou průtrží mračen. Protože bývá otevřený, poskytuje vzdušnost a je v něm velmi příjemně. Nejedná se přitom o žádnou novinku, nýbrž o jednu z nejoblíbenějších zahradních staveb vůbec. Jak si je můžeme rozdělit?

snow-616319_960_720

Rozdělení můžeme provést hned z několika různých hledisek – podle půdorysu, materiálu či funkce.

Půdorys stavby může takřka jakýkoliv, nicméně v převážné většině případů se setkáme s hranatými (zejména pak čtyřbokými) altány. Mimoto někde můžeme vidět i kulatý půdorys, tuto volbu ale volí stále míň a míň lidí.

Co se týká materiálu, nejrozšířenější jsou pevné dřevěné altány používané hlavně pro větší stavby. Dnešní moderní doba ale umožňuje i jiné provedení, než to dřevěné – v současné době je oblíbený také hliník, který je velmi nadčasový, odolný proti korozi a v kombinaci s polykarbonátovou střechou také dobře prosvětlená. Často z hlediska estetiky a navození romantičtější atmosféry pak bývá altán doplněn plachtovým stíněním.

gazebo-3404746_960_720

Další možností je rozdělit si altány podle funkce. Kromě té estetické, tedy aby dobře vypadal, je neméně důležité také praktická stránka věci. Sem patří nejen ochrana před deštěm a slunečními paprsky, ale také možnost společenského vyžití. Například zahradní párty nebo posezení na zahradě s přáteli v dostatečném prostoru a pohodlí bude velmi příjemným bonusem.

Zahradní altány lze sehnat již takřka kdekoli. Je třeba ale dbát zvýšenou pozornost, aby popis odpovídal tomu, co si kupujete. Pokud tedy kupujete přes e-shopy, obraťte se radši na prověřené prodejce, kteří nabízí skutečnou kvalitu. Zejména pokud se jedná o stavbu, která by na vaší zahradě měla vydržet co nejdéle, se vyplatí zainventovat.