Největšími výhodami diodových světelných zdrojů je především nízká energetická náročnost a dlouhá životnost. Některé jevy však nejsou příliš na veřejnosti známy, přitom si rovněž zaslouží pozornost.
Nízké provozní napětí – polovodiče jsou elektronické prvky, které nevyžadují příliš vysoký příkon. Zpravidla jsou napájeny zdrojem typu transformátoru, který převádí střídavý proud 230 V do nízkonapěťového režimu stejnosměrného proudu. Většina LED diod je sice připojena přívodem ze zásuvky, ale mnohé z nich nemusí být na rozvodu elektrické sítě závislé a napájí je akumulátor, případně solární panel. V poslední době roste obliba přenosných svítidel, baterek na kolo, čelovek, pracovních LED halogenů a dalších bateriových modelů.
Pohybová čidla – lze je bez problémů nasadit do míst, která jsou osvětlována pomocí spínání pohybovými čidly. Na rozdíl od svých předchůdců – halogenových žárovek anebo kompaktních zářivek u nich nerozhoduje počet spínacích cyklů. Mohou svítit i relativně krátký čas a být sepnuty třeba stokrát za den.
Absence UV a IR záření– LED zdroje neprodukují ani ultrafialové ani infračervené paprsky a proto je lze využít i v potravinářském průmyslu a obchodní síti pro osvětlení těchto druhů výrobků. Některé potraviny působením těchto složek záření rychleji podléhají zkáze.
Náchylnost k otřesům– ve výrobních provozech a v místech, kde dochází ke zvýšeným nárokům na hluk, prach a otřesy se osvědčily diodové zdroje, které lépe zastoupí halogenové žárovky. Navíc jsou konstruovány převážně z kombinace lehkých slitin kovů a plastu a ty není tak snadné rozbít a při tom se nebezpečně poranit. Nehrozí rozbití skleněné baňky, neobsahují také toxickou rtuť.
Velké provozní teplotní rozpětí– spolehlivě pracují při vysokých teplotách ovzduší až do + 45 stupňů, ale zároveň dobře snáší i silné mrazy. Mohou tak nahradit např. klasické zářivky, které v mrazu kolabují a nejsou spolehlivé. Lze je bez problémů nasadit do venkovního prostředí i do mrazicích kontejnerů a boxů.