Nevyhovuje Vám Váš lékař? Vyměňte ho.

V dřívějších dobách bylo zvykem chodit ke stejnému praktickému lékaři po celou dobu, většinou k němu chodila celá rodina, v dnešní době tomu ale tak není, pokud Vám Váš lékař z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, máte svobodné právo zvolit si jiného praktického lékaře.

doktorka

Nového praktického lékaře si však můžete vybrat vždy až po 3 měsících, takže to zase nefunguje tak, že týden budete chodit k jednomu, týden k dalšímu, a tak pořád dokola, a hlavně praktický lékař musí mít uzavřenou smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou, to je první věc, na kterou se Vás bude ptát, pokud se u něho budete chtít zaregistrovat.

U výběru specializovaných lékařů je to podobné, toho si můžete vybrat také sami, netýká se to ale zubařů a gynekologů, ti jsou bráni stejně jako praktičtí lékaři, takže u nich musíte být po registraci 3 měsíce, jiné specialisty si můžete změnit kdykoliv.

stetoskop
Nechce se Vám pro žádanku na speciální vyšetření k praktickému lékaři? Nemusíte, ale bez této žádosti můžete počítat s delší čekací dobou k vyšetření.
Výjimkou, kdy si lékaře vybrat nemůžete je např. nástup do zaměstnání, tam se musíte nechat vyšetřit od lékaře, se kterým má „smlouvu“ Váš budoucí zaměstnavatel.

U lékaře máte samozřejmě svá práva, ale nezapomeňte, také povinnosti, jako např. dodržovat navržený léčebný postup Vaším lékařem, informovat ho o vývoji Vašeho zdravotního stavu, a to pravdivě, pokud by došlo k hospitalizaci, musíte se řídit vnitřním řádem zdravotnického zařízení apod. Mezi Vaše práva patří také právo, že i Vy musíte od Vašeho lékaře dostávat pravdivé informace o Vašem zdravotním stavu, máte právo na úctu a důstojné zacházení a další.

Pokud Vám Váš lékař nevyhovuje, a Vy si najdete jiného, ale přesto se s přístupem Vašeho bývalého praktického lékaře nemůžete smířit, můžete si na něj také stěžovat. Pokud je to lékař soukromý, obraťte se na Krajský úřad nebo úřad, který lékaři udělil povolení k činnosti, také se můžete rovnou obrátit na Českou lékařskou komoru.

prášky

Zdraví člověka je nejdůležitější věcí na světě, proto, pokud jste opravdu nespokojeni, nemáte se zač stydět, jsou věci, na které máte v dnešní době nárok, tak je klidně využijte.

4/5 - (1 vote)